Nowe wybiegi dla psów w Katowicach

Właściciele czworonogów zyskają nowe miejsca do spędzania czasu ze swoimi pupilami. Zakład Zieleni Miejskiej jest w trakcie rozstrzygania przetargu na budowę dwóch wybiegów dla psów – na os. Tysiąclecia i w Piotrowicach – a także ogrodzenie terenu wyznaczonego dla czworonogów na Placu Budnioka.

 Inwestycja to efekt projektu złożonego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. W postępowaniu przetargowym podzielonym na trzy części swoje oferty złożyło łącznie 19 wykonawców. Budżet wszystkich trzech zadań to ponad 300 tys. zł.

- Z każdą edycją coraz bardziej przekonujemy się o tym, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływania na życie społeczności lokalnych. Realizowane właśnie projekty są tego przykładem. Dzięki wybiegom dla psów mieszkańcy Katowic będą mogli wyprowadzać swoje czworonogi w bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Płotki i obręcze do skakania, słupki do slalomu, kładki i równoważnie – m.in. w takie urządzenia treningowe mają zostać wyposażone dwa nowe wybiegi. Zostaną w nich także zainstalowane ławki, kosze na śmieci oraz pojemniki na odchody. Pierwszy z wybiegów powstanie na os. Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I, pomiędzy kościołem zlokalizowanym na Dolnym Tysiącleciu a Centrum Handlowym Auchan. Drugi będzie zlokalizowany w Piotrowicach, w rejonie ul. M. Gierlotki i W. Kadłubka. Ponadto inwestycja obejmuje ogrodzenie już istniejącego wybiegu, mieszczącego się na Placu Budnioka.

 - Tworzenie zielonych przestrzeni dla mieszkańców Katowic obejmuje wiele zadań. Z jednej strony to inwestycje w parki – zarówno te istniejące, jak i nowe. Z drugiej, działamy na rzecz zazielenienia zurbanizowanych dotąd przestrzeni, jak to miało miejsce w przypadku al. Korfantego i stanie się także na ul. Warszawskiej oraz placu Sejmu Śląskiego. Ważne są również place zabaw dla dzieci i wybiegi dla psów. Choć każde z tych zadań jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, to wszystkie je łączy wspólny mianownik. Służą mieszkańcom, cieszą oczy swoim widokiem i stają się miejscem, w którym możemy odpocząć i spędzić wolny czas – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Na realizację wybiegu zlokalizowanego na os. Tysiąclecia Zakład Zieleni Miejskiej założył ponad 132 tys.  zł. W tej kwocie zmieściło się 2 z 7 zainteresowanych wykonawców – PO BETONIE Sebastian Wiśniowski (124,5 tys. zł) oraz PRO-MB Michał Bil (132 tys. zł). Z kolei najdroższa z ofert, złożona przez  Tensit Sp. z o.o., wynosiła 267,4 tys. zł. Na budowę wybiegu w Piotrowicach ZZM chce przeznaczyć 140,7 tys. zł. Realizacją było zainteresowanych 7 wykonawców, a w budżecie zmieściła się 1 oferta – PO BETONIE Sebastian Wiśniowski (131,5 tys. zł). Co ciekawe, najdroższa z ofert przekroczyła budżet ponad 2-krotnie i została wyceniona na 304,4 tys. zł.

 W projekcie ujęto także ogrodzenie istniejącego już terenu dla psów, który zlokalizowany jest na Placu Budnioka. Na prace zarezerwowano 35,1 tys. zł. Zainteresowanych jest 5 wykonawców, lecz tylko wycena jednego z nich mieści się w wyznaczonej kwocie. To oferta PO BETONIE Sebastian Wiśniowski (33,2 tys. zł). Pozostałe oferty wynosiły od prawie 39 do ponad 68 tys. zł.

To nie pierwsze przestrzenie, które powstaną z myślą o psach. Na terenie miasta funkcjonuje już 16 psich parków. Także w tegorocznym naborze wniosków do budżetu obywatelskiego zgłoszono projekty dotyczące kolejnych wybiegów dla psów – tym razem w Zawodziu, Brynowie Części Wschodniej-Osiedlu Zgrzebnioka oraz Ligocie-Panewnikach. Obecnie projekty są analizowane pod kątem merytorycznym.