Place i skwery

Katowice to nie tylko piękne parki, ale także liczne place i skwery

Plac Grunwaldzki

Plac położony w dzielnicy Koszutka w sąsiedztwie Centrum Sztuki Filmowej (dawne Kino Kosmos). W ciągu ostatnich lat skwer przeszedł gruntowną przebudowę, która zaowocowała powstaniem nowych alejek, małej architektury oraz przebudową istniejącej i urządzeniem nowej zieleni.

Plac Andrzeja

Plac położony w Śródmieściu, w okolicy Sądu i tylnego wyjścia z dworca kolejowego. Jest to parkowe założenie z początku XX wieku. W południowej części parku znajduje się Pomnik Ofiar Katynia.

Plac Miarki

Plac położony w Śródmieściu, w okolicy ulic Kościuszki, Jagiellońskiej i Wita Stwosza. Część placu zajmuje targowisko miejskie (teren wyłączony z ZZM)

Plac Wolności

Plac położony w Śródmieściu, w okolicy ulic III Maja, Gliwickiej o eliptycznej formie.

Plac Miast Partnerskich

Plac położony w centralnej części dzielnicy Ligota (dawniej Plac Centralny), w okolicy ulic Świdnickiej i Koszalińskiej. Gruntowna przebudowa placu odbyła się w roku 2010. Zmieniono częściowo układ alejek, nasadzenia zieleni, powstał nowy plac zabaw. Z uwagi na współpracę z Miastami Partnerskimi (stąd nazwa skweru) umieszczono na tym placu tablice informacyjne dotyczące tych miast. W centralnej części skweru umieszczono granitowy globus z naniesioną lokalizacją miast oraz podaną odległością do Katowic.

Plac "Sokolska Łąka"

Plac położony w Śródmieściu przy ul. Sokolskiej
Nowoczesny w formie plac zaprojektowany przy współudziale lokalnej społeczności, inwestycja zakończona w 2011 przez Wydział Inwestycji.